Category Archives: Kokoonpanot

Suomen MM-kisajoukkue on nyt julkaistu

Suomi lähtee Tsekissä pelattaviin MM-kisoihin seuraavanlaisella miehityksellä:

 

Maalivahdit:

Juha Taponen ( PePe Roller, Somero)

Sasu Hovi (Pahalampi, Tampere)

Puolustajat:

Jesse Saarinen (ZSKA, Turku)

Sami Markkanen ( KooVee Rollers, Tampere)

Jouni Aalto ( KooVee Rollers, Tampere)

Tomi Penttinen (Vuorelan Veikot, Kuopio)

Petri Partanen (Vuorelan Veikot, Kuopio)

Mikko Pukka (Pahalampi, Tampere)

 

Hyökkääjät:

Marko Virtala (ZSKA, Turku)

Markus Jokinen (KooVee Rollers ,Tampere)

Kim Strömberg (Pahalampi, Tampere)

Kari Lohtander (KooVee Rollers ,Tampere)

Janne Laakkonen (Vuorelan Veikot , Kuopio)

Juho Joki-Erkkilä (KooVee Rollers , Tampere)

Ossi Pellinen (Pahalampi , Tampere)

Camilo Miettinen (ZSKA , Turku)

 

Rullamaajoukkueen Johtoryhmä:

Päävalmentaja: Timo Nurmberg

Valmentaja: Tatu Kattelus

Valmentaja: Michael Flaherty

Joukkueenjohtaja: Teemu Vanhala

Fysio: Mika Kangasniemi

Huoltaja: Pentti Saloniemi

Huoltaja: Jari Saloniemi

 

 

Kisat tullaan pelaamaan Tsekin Pardubicessa 1.-7.6.2014. Suomi pelaa Top Divisioonan B-ryhmässä yhdessä Ruotsin, Kanadan ja Saksan kanssa. A-ryhmässä pelaavat USA, Slovakia, Tsekki ja Iso-Britannia. II-divisioonassa pelaa niin ikään kahdeksan joukkuetta kahdessa ryhmässä, joista C-ryhmässä Slovenia, Australia, Kroatia ja Latvia, ja D-ryhmässä Itävalta, Unkari, Japani ja Brasilia.

 

Otteluohjelma:

Su 01.06.2014
15:00 Iso-Britannia – USA
17:00 Kanada – Saksa
19:00 Suomi – Ruotsi
21:00 Slovakia – Tshekki

Ma 02.06.2014
15:00 Kanada – Suomi
17:00 Slovakia – Iso-Britannia
19:00 Ruotsi – Saksa
21:00 USA – Tshekki

Ti 03.06.2014
15:00 Saksa – Suomi
17:00 USA – Slovakia
19:00 Ruotsi – Kanada
21:00 Tshekki – Iso-Britannia

Ke 04.06.2014 välipäivä

To 05.06.2014 puolivälierät
15:00 2A – 3B
17:00 2B – 3A
19:00 1A – 4B
21:00 1B – 4A

Pe 06.06.2014
19:00 Välierä 1
21:00 Välierä 2

La 07.06.2014
18:30 Pronssiottelu
21:00 Loppuottelu

Ajat Suomen aikaa.

Team Finland

 

Torstaina 30.5.2013 Team Finland kohtaa Australian rullakiekon MM-kisajoukkueen Tikkurilan jäähallissa klo 19.00.

Team Finland on koottu tällä kaudella rullakiekon SM-liigassa pelanneista 90-95 syntyneistä pelaajista.

Team Finlandin kokoonpano torstain otteluun:

Maalivahdit:

Nordlund Niklas KooVee Rollers

Yrjölä Lassi Tap-team

Kenttäpelaajat:

Hakanen Juuso Tap-team
Halmeenmäki Juuso ZSKA
Henriksson Olli KooVee Rollers
Kilpinen Matias ZSKA
Komi Anssi GrIFK
Kossila Joshua GrIFK
Lepaus Teemu Tap-team
Mäkelä Antti Tap-team
Palanto Jimi Pahalampi
Sauso Aki Tap-team
Taka-Prami Max Pahalampi
Tuominen Saku Tap-team

Vastuuvalmentaja: Nemo Nokkosmäki (SJL)
Joukkueenjohtaja: Esa Taka-Prami (SJL)

Kokoonpanot illan otteluihin

GrIFK – Koovee Rollers

GrIFK

Maalivahdit:

Joakim Wessman

 

Kenttäpelaajat:

Tomi Sallinen
Tommi Huhtala
Aki Tuominen
Jussi Kuikka
Mikko Palotie
Kalle Kossila
Joshua Kossila
Joni Haverinen
Mikael Paunio
OV Laaksonen
Anssi Komi
Jimi Santala
Roopertti Martikainen
Mikko Ahlgren

 

Koovee Rollers

Maalivahdit:

Kenttäpelaajat:

 

Pahalampi – ZSKA

Pahalampi

Maalivahdit:

1. Sasu Hovi

Kenttäpelaajat:

8. Tanus
9. Viitanen
55. Laine
63. Kallio
92. Siren

33. Pellinen
68. Ruuska
71. Palanto
91. Myllymaa
95.7 Lehterä
99. Strömberg

 

ZSKA

Maalivahdit:

Kenttäpelaajat: