Monthly Archives: kesäkuu 2018

KOOVEE ROLLERS SUOMEN MESTARI 2018

Lapinlahdella pelattu kolmas ja ratkaiseva rullakiekon SM-liigan loppuottelu päättyi tamperelaisen KOOVEE Rollersin riemujuhlaan kun kotijoukkue Vuorelan Veikot kaatui numeroin 7-4. Ottelun tilastot.

Edellisen kerran KOOVEE Rollers onnistui voittamaan mestaruuden 7 vuotta sitten ja silloinkin loppuotteluissa kaatui Veikot. Vuosina 2012-16 KOOVEE Rollers hävisi loppuottelut ja viime kaudella saavutuksena oli pronssi, joten mestaruus varmasti maistuu ”Dynamolle”.

Playoff-otteluiden arvokkaimmaksi pelaajaksi valittiin KOOVEE Rollersin Juha Taponen.

Mitalijoukkueet 1996-2018

SM-liiga kultaa hopea pronssi
2018 KOOVEE Rollers Vuorelan Veikot Pahalampi
2017 Pahalampi Vuorelan Veikot KOOVEE Rollers
2016 Vuorelan Veikot KOOVEE Rollers Pahalampi
2015 Vuorelan Veikot KOOVEE Rollers Pahalampi
2014 Pahalampi KOOVEE Rollers Vuorelan Veikot
2013 Pahalampi KOOVEE Rollers Vuorelan Veikot
2012 Vuorelan Veikot KOOVEE Rollers GrIFK
2011 KOOVEE Rollers Vuorelan Veikot Pepe Roller
2010 Pahalampi Devils Vuorelan Veikot
2009 Vuorelan Veikot Pepe Roller Pahalampi
2008 Pahalampi Devils Näätä Rollers
2007 Näätä Rollers Pahalampi Roller Eagles
2006 Thunder Näätä Rollers Roller Eagles
2005 Devils Roller Eagles MahtiAnkat
2004 MahtiAnkat Näätä Rollers Devils
2003 Roller Eagles GrIFK Näätä Rollers
2002 MahtiAnkat Näätä Rollers Roller Eagles
2001 Team Mission K-67 MahtiAnkat Roller Eagles
2000 999 Cobras Team 957 Red Devils
1999 Team 957 MahtiAnkat Red Devils
       
SM-sarja      
1998 MahtiAnkat Kiekko-67 Red Devils
1997 MahtiAnkat Heat Team 957
1996 Team Roces MahtiAnkat VooDoo

Ringjets Suomen mestariksi

Ringjets SM kultaa 2018

Lauantaina 16.6. järjestettiin Keravalla 19. naisten rullakiekon SM-turnaus. Viime vuoden tapaan lapinlahtelainen Ringjets vei mestaruuden.

NAISTEN SM-TURNAUKSET 1998-2018
vuosi pelipaikka kultaa hopeaa pronssia
1998 K3, Hki Ilves, Tampere Kojopallo, Helsinki Ässät. Pori
1999 Tikkurila jäähalli, Vantaa Team NoName, Helsinki Ilves, Tampere Bewe, Helsinki
2000 Tesoman jäähalli, Tampere Ilves, Tampere Tappara, Tampere Team NoName, Helsinki
2001 Nokian jäähalli Team Mission, Tampere Team NoName, Helsinki Ilves, Tampere
2002 Nokian jäähalli Team Mission, Tampere Bewe, Helsinki Team NoName, Helsinki
2003 Nokian jäähalli Team Mission, Tampere Ilves, Tampere Team NoName, Helsinki
2004 Tikkurila jäähalli, Vantaa Team Mission, Tampere Ilves, Tampere Ugly Ducks, Helsinki
2005 Tesoman jäähalli, Tampere Ilves, Tampere Team Mission, Tampere MaiChi, Helsinki
2006 Tesoman jäähalli, Tampere Ilves, Tampere Team Mission, Tampere MaiChi, Helsinki
2007 Tikkurila jäähalli, Vantaa Team Mission, Tampere MaiChi, Helsinki Ugly Ducks, Helsinki
2008 Someron jäähalli Team Mission, Tampere Ugly Ducks, Helsinki Bambit, Helsinki
2009 Someron jäähalli Team Mission, Tampere Bambit, Helsinki MaiChi, Helsinki
2010 Ei pelattu
2011 Keravan jäähalli Team Mission, Tampere Pumbat, Helsinki Bambit, Helsinki
2012 Keravan jäähalli Minnesota Viltti, Tampere Team Mission, Tampere Bambit, Helsinki
2013 Keravan jäähalli Minnesota Viltti, Tampere Team Mission, Tampere Bambit, Helsinki
2014 Ei pelattu
2015 Hakametsä, Tampere Team Mission, Tampere LL-89, Lapinlahti HS-127, Helsinki
2016 Keravan jäähalli Team Mission, Tampere Ringjets, Lapinlahti HS-127, Helsinki
2017 Keravan jäähalli Ringjets, Lapinlahti Team Mission, Tampere Junior Ladies RK
2018 Keravan jäähalli Ringjets, Lapinlahti Junior Ladies RK HS-127, Helsinki